Movies, shows, seasons, and episodes I plan to watch.
All Star Trek movies and series in chronological order.%listmeta%s:252:0:1 s:252:0:2 s:653:0 s:252:0:3 s:1843:0 s:252:0:4 s:252:0:5 s:579:0%listmeta%
Source: IMDB
Filter: Votes >= 10000
Order: Votes Descending
Date: 2014-08-23
Spies - Politics
From: https://www.reddit.com/r/movies/comments/8bt4vu/the_2018_edition_of_the_rmovies_top_250_is_up/
Films that were bumped off from last year's list:
https://trakt.tv/users/philrivers/lists/films-bumped-from-reddit-top-250-2018-edition
and the new additions that replaced them:
https://trakt.tv/users/philrivers/lists/new-additions-to-the-reddit-top-250-2018-edition
and the last list in full:
https://trakt.tv/users/philrivers/lists/reddit-top-250-2017-edition
Pulled from Rotten Tomatoes Top Movies section:
http://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/?year=2018
UPDATED: 12/26/18
CW crossover
Chronological order on Harry Potter movies.
Arrowverse viewing order:
[pending on update...]
This is the simplified list for easy viewing order for Arrowverse!
Webisodes (you can find most of these videos at YouTube or at CWtv website):
Constantine has a cameo in Arrow S4E05. I do recommend you to watch this series, but there's no must. But he might get back into the Arrowverse one day. (and I also would recommend to watch it in this order: 1, 6, 2-5, 7-13. Episode 6 was shot to air as the second episode of the series)
I have added Supergirl Season 1 before the crossover episode to the list. You can watch it basically whenever you want, as long as you watch it before Flash S2E18 or after Flash S2E18 (I personally prefer to watch it before Flash episode, but both ways work). Also S1E04 and S1E05 were aired ouut of original order. Episode 5 should be viewed before episode 4
Constantine: City of Demons: So it appears that Constantine: City of Demons is not a continuation of the Constantine series and so it is not included in Arrowverse. Instead it's in the same universe as Justice League Dark (so it's in DC Animated Universe). But for now I'm going to leave it in the list, as it still explains things like "Newcastle" and etc. But they may get connected, as Constantine will becomes a regular on DC: Legends next season. So we will wait and see.
Upcoming:
Crisis on Infinite Earths: Starting with Supergirl part 1 - Sunday, December 8th, following with Batwoman part 2 next day on Monday, December 9th, with The Flash part 3 on Tuesday, December 10th and then starting the new year off with Arrow part 4 Tuesday, January 14, 2020, right after followed by the last part of the Crossover event on the same day, Legends of Tomorrow part 5 ending the Crisis on Infinite Earths crossover event. This event will also tie-in Black Lightning into the arrowverse universe among other things.
There will be a Arrow spin-off series following Mia (Katherine McNamara) also Canaries Laurel Lance and Dinah Drake will be part of the spin-off.
Connected Shows/Movies & their Earths
Comic books that also follow the series:
Holiday Collection from New to Old Classic.
The full list of the 92nd Academy Awards (Oscars) nominees AND winners
(On Feb 4th, @TheAcademy erroneously tweeted out their predictions for the Oscars 2020. I've marked them as @TheAcademy below to see how accurate they were?)
Best Picture:
∙ “Ford v Ferrari” (Walt Disney)
∙ “The Irishman” (Netflix)
∙ “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
∙ “Joker” (Warner Bros)
∙ “Little Women” (Sony Pictures)
∙ “Marriage Story” (Netflix)
∙ “1917” (Universal.Amblin Partners)
∙ “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony Pictures)
∙ *“Parasite” (Neon) - @TheAcademy - WINNER *
Lead Actor:
∙ Antonio Banderas “Pain and Glory” (Sony Pictures)
∙ Leonardo DiCaprio “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony Pictures)
∙ Adam Driver “Marriage Story” (Netflix)
∙ *Joaquin Phoenix “Joker” (Warner Bros.) - @TheAcademy - WINNER *
∙ Jonathan Pryce “The Two Popes” (Netflix)
Lead Actress:
∙ Cynthia Erivo “Harriet” (Focus Features)
∙ Scarlett Johansson “Marriage Story” (Netflix)
∙ Saoirse Ronan “Little Women” (Sony Pictures)
∙ Charlize Theron “Bombshell” (Lionsgate)
∙ *Renee Zellweger “Judy” (LD Entertainment & Roadside Attractions) - @TheAcademy - WINNER *
Supporting Actor:
∙ Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood” (Sony Pictures)
∙ Anthony Hopkins, “The Two Popes” (Netflix)
∙ Al Pacino, “The Irishman” (Netflix)
∙ Joe Pesci, “The Irishman” (Netflix)
∙ *Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony Pictures) - @TheAcademy - WINNER *
Supporting Actress:
∙ Kathy Bates, “Richard Jewell” (Warner Bros)
∙ *Laura Dern, “Marriage Story” (Netflix) - @TheAcademy - WINNER *
∙ Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
∙ Florence Pugh, “Little Women” (Sony Pictures)
∙ Margot Robbie, “Bombshell” (Lionsgate)
Director:
∙ Martin Scorsese, “The Irishman” (Netflix)
∙ Todd Phillips, “Joker” (Warner Bros.)
∙ Sam Mendes, “1917” (Universal/Amblin Pictures) - @TheAcademy
∙ Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony Pictures)
∙ *Bong Joon Ho, “Parasite” (Neon) - WINNER *
Animated Feature:
∙ “How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois (Universal)
∙ “I Lost My Body” Jeremy Clapin (Netflix)
∙ “Klaus” Sergio Pablos (Netflix) - @TheAcademy
∙ “Missing Link” Chris Butler (United Artists)
∙ *“Toy Story 4” Josh Cooley (Walt Disney) - WINNER *
Animated Short:
∙ “Dcera,” Daria Kashcheeva (Miyu Distribution)
∙ *“Hair Love,” Matthew A. Cherry (Sony Pictures) - WINNER *
∙ “Kitbull,” Rosana Sullivan (Walt Disney) - @TheAcademy
∙ “Memorable,” Bruno Collet (A Vivement Lundi ! Production)
∙ “Sister,” Siqi Song (A California Institute of the Arts Production)
Adapted Screenplay:
∙ “The Irishman,” Steven Zaillian (Netflix)
∙ *“Jojo Rabbit,” Taika Waititi (Warner Bros.) - WINNER *
∙ “Joker,” Todd Phillips, Scott Silver (Warner Bros.)
∙ “Little Women,” Greta Gerwig (Sony Pictures)
∙ “The Two Popes,” Anthony McCarten (Netflix)
Original Screenplay:
∙ “Knives Out,” Rian Johnson (Lionsgate)
∙ “Marriage Story,” Noah Baumbach (Netflix)
∙ “1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns (Universal/Amblin Partners)
∙ “Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino (Sony Pictures)
∙ *“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han (Neon) - @TheAcademy - WINNER *
Cinematography:
∙ “The Irishman,” Rodrigo Prieto (Netflix)
∙ “Joker,” Lawrence Sher (Warner Bros)
∙ “The Lighthouse,” Jarin Blaschke (A24)
∙ *“1917,” Roger Deakins (Universal/Amblin Partners) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “Once Upon a Time in Hollywood,” (Sony Pictures) Robert Richardson
Best Documentary Feature:
∙ *“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar (Netflix) - WINNER *
∙ “The Cave,” Feras Fayyad (National Geographic)
∙ “The Edge of Democracy,” Petra Costa (Netflix)
∙ “For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts (PBS Distribution/Channel 4/Frontline)
∙ “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov (Neon)
Best Documentary Short Subject:
∙ “In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam (A Field of Vision Production)
∙ *“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger (A+E Networks) - WINNER *
∙ “Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas (Netflix)
∙ “St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan (MTV Documentary Films/AJE Witness)
∙ “Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix (The New York Times Op/Docs)
Best Live Action Short Film:
∙ “Brotherhood,” Meryam Joobeur (Travelling, les film qui voyagent)
∙ “Nefta Football Club,” Yves Piat (A Les Valseur Production)
∙ *“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry (A Marshall Curry Production) - WINNER *
∙ “Saria,” Bryan Buckley (A Hungry Man Inc. Production)
∙ “A Sister,” Delphine Girard (A Versus Production)
Best International Feature Film:
∙ “Corpus Christi,” Jan Komasa (An Arurum Film Production)
∙ “Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov (A Pharachem/Apolo Media/Trice Films Production)
∙ “Les Miserables,” Ladj Ly (An SRAB Films Production)
∙ “Pain and Glory,” Pedro Almodovar (An El Primer Deseo/El Deseo Production)
∙ *“Parasite,” Bong Joon Ho (A Barunson E&A Production) - @TheAcademy - WINNER *
Film Editing:
∙ *“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland (Walt Disney) - WINNER *
∙ “The Irishman,” Thelma Schoonmaker (Netflix)
∙ “Jojo Rabbit,” Tom Eagles (Fox Searchlight)
∙ “Joker,” Jeff Groth (Warner Bros) - @TheAcademy
∙ “Parasite,” Jinmo Yang (Neon)
Sound Editing:
∙ “Ford v Ferrari,” Don Sylvester (Walt Disney) - WINNER **
∙ “Joker,” Alan Robert Murray (Warner Bros)
∙ “1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate (Universal/Amblin Partners) - @TheAcademy
∙ “Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman (Sony Pictures)
∙ “Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord (Walt Disney)
Sound Mixing:
∙ “Ad Astra” (Walt Disney)
∙ “Ford v Ferrari” (Walt Disney)
∙ “Joker” (Warner Bros.)
∙ *“1917” (Universal/Amblin Partners) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “Once Upon a Time in Hollywood” (Sony Pictures)
Production Design:
∙ “The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves (Netflix)
∙ “Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova (Fox Searchlight)
∙ “1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales (Universal/Amblin Partners)
∙ *“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh (Sony Pictures) - WINNER *
∙ “Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee (Neon)
Original Score:
∙ *“Joker,” Hildur Guðnadóttir (Warner Bros.) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “Little Women,” Alexandre Desplat (Sony Pictures)
∙ “Marriage Story,” Randy Newman (Netflix)
∙ “1917,” Thomas Newman (Universal/Amblin Partners)
∙ “Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams (Walt Disney)
Original Song:
∙ “I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4” (Walt Disney) - @TheAcademy
∙ *“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” (Paramount) - WINNER *
∙ “I’m Standing With You,” “Breakthrough” (Walt Disney)
∙ “Into the Unknown,” “Frozen 2” (Walt Disney)
∙ “Stand Up,” “Harriet” (Focus Features)
Makeup and Hair:
∙ *“Bombshell” (Lionsgate) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “Joker” (Warner Bros.)
∙ “Judy” (LD Entertainment and Roadside Attractions)
∙ “Maleficent: Mistress of Evil” (Walt Disney)
∙ “1917” (Universal/Amblin Partners)
Costume Design:
∙ ”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson (Netflix)
∙ “Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo (Fox Searchlight)
∙ “Joker,” Mark Bridges (Warner Bros.)
∙ *“Little Women,” Jacqueline Durran (Sony Pictures) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips (Sony Pictures)
Visual Effects:
∙ “Avengers Endgame” (Walt Disney)
∙ “The Irishman” (Netflix)
∙ *“1917” (Universal/Amblin Partners) - @TheAcademy - WINNER *
∙ “The Lion King” (Walt Disney)
∙ “Star Wars: The Rise of Skywalker” (Walt Disney)
Check out the Golden Globes (2020) list.
https://trakt.tv/users/drwhodalek/lists/golden-globes-2020?sort=rank,asc
https://variety.com/2020/film/news/2020-oscar-nominations-list-academy-awards-nominees-1203461985/
https://variety.com/feature/2020-oscars-winners-list-academy-awards-1203497983/
https://twitter.com/TravClark2/status/1224522530037387264/photo/1
Justice League: The Flashpoint Paradox - resets timelines and combines them into one and
Justice League: War - is the new beginning to a new timeline (animated films based on The New 52 continuity).
CW Seeds Constantine: City of Demons, dose not follow Constantine from Arrowverse. Instead it is the Constantine from JL Dark movie. But maybe later they will connect it to Arrowverse somehow.
Best Picture
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
Director
Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Thomas Vinterberg, “Another Round”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Actor in a leading role
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”
Actress in a leading role
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”
Actor in a supporting role
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7"
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
Paul Raci, “Sound of Metal”
LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”
Actress in a supporting role
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Yuh-Jung Youn, “Minari”
Animated feature
“Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”
Animated short film
“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes-People”
Cinematography
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7"
Costume design
“Emma”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”
Documentary feature
“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”
Documentary short subject
“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”
Film editing
“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7"
International feature
“Another Round” (Denmark)
“Better Days” (Hong Kong)
“Collective” (Romania)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
“Quo Vadis, Aida?” (Bosnia and Herzegovina)
Live action short film
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”
Makeup and hairstyling
“Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”
Music (original score)
“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”
Music (original song)
“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami...”
Production design
“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”
“Tenet”
Sound
“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”
Visual effects
“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”
Writing (Adapted screenplay)
“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
“The Father “
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“The White Tiger”
Writing (Original screenplay)
“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7"
The main 9 movies, the spinoff movies and a few TV series.