trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Cast & Crew for...
Megamind
2010
actors
crew
Official Site
IMDB
TMDB
Fanart.tv
Actors
Cast
19
Will Ferrell
Megamind (voice)
Tina Fey
Roxanne Ritchi (voice)
Jonah Hill
Hal Stewart, Tighten (voice)
Brad Pitt
Metro Man (voice)
David Cross
Minion (voice)
Justin Theroux
Megaminds's Father (voice)
Ben Stiller
Bernard (voice)
Jessica Schulte
Megamind's Mother (voice)
Tom McGrath
Lord Scott, Prison Guard (voice)
J.K. Simmons
Warden (voice)
Emily Nordwind
Lady Scott (voice)
Quinn Dempsey Stiller
Schoolchild (voice)
Ella Stiller
Schoolchild (voice)
Brian Hopkins
Prisoner (voice)
Christopher Knights
Prison Guard (voice)
Mike Mitchell
Father in Crowd (voice)
Jack Blessing
Newscaster (voice)
Jasper Johannes Andrews
Crying Baby (voice)
Stephen Kearin
Mayor (voice)
Crew
Directing
3
Writing
5
Production
41
Art
4
Crew
44
Editing
9
Lighting
50
Sound
40
Visual Effects
123
Tom McGrath
Director
Liska Ostojic
Script Coordinator
Erik Pope
Script Supervisor
Alan Schoolcraft
Writer
Brent Simons
Writer
Shane Prigmore
Storyboard
Andy Schuhler
Storyboard
David G. Derrick Jr.
Story Artist
Denise Nolan Cascino
Producer
Leslee Feldman
Casting
Ben Stiller
Executive Producer
Lara Breay
Producer
Stuart Cornfeld
Executive Producer
Christi Soper Hilt
Casting Associate
Kate Spencer
Production Manager
Yimi Tong
Production Coordinator
Bonnie Lemon
Executive In Charge Of Production
Camille Leganza
Production Supervisor
Mollie Gamo
Casting Assistant
David Isetta
Production Supervisor
Holly Edwards
Associate Producer
Rachel Slansky
Production Coordinator
Andre de Oliviera Araujo
Production Manager
Betty Tom
Production Accountant
Brittany Cope
Casting Assistant
Vicki Hunter
Finance
Ariga Parseghian
Finance
Terri Anderson
Finance
Lauren Blackshear
Production Coordinator
Alyson Blume
Production Coordinator
Tim Kwan
Production Coordinator
Kelly Matthews
Production Supervisor
Matt Robertson
Administration
Matthew C. Campbell
Production Coordinator
Shane Mulholland
Production Coordinator
Robyn Mesher
Production Supervisor
Steven Schweickart
Production Supervisor
Darci Zalvin
Executive In Charge Of Production
Christine Nguyen
Production Coordinator
Jannette Eng
Production Supervisor
Meredith Narrowe
Production Supervisor
Ryan Genji Thomas
Production Supervisor
Diana K. Lee
Production Supervisor
Jessie Carbonaro
Production Supervisor
Trinity Murphy
Production Supervisor
Malia P. Russell
Production Supervisor
Kira Shea Smithson
Administration
Maude Lewis
Production Manager
Danielle Helsaple
Production Supervisor
David James
Production Design
Doug Pierce
Set Designer
Ariandy Chandra
Title Designer
Timothy Lamb
Art Direction
Guillermo Navarro
Thanks
Guillermo del Toro
Creative Consultant
Justin Theroux
Creative Consultant
Derek Drymon
Thanks
Andrew Birch
Post-Production Manager
Marc Bonilla
Additional Music
John Finklea
Temp Music Editor
Cameron Hood
Thanks
Kyle Jefferson
Thanks
Conrad Vernon
Thanks
Mike Mitchell
Thanks
Gary Trousdale
Thanks
Michael A. Levine
Additional Music
Fatima Robinson
Choreographer
Jason Spencer-Galsworthy
Supervising Animator
Michael McNeill
CG Supervisor
Kathy Nelson
Executive Music Producer
Ken Ball
CG Supervisor
Anthony Hodgson
Supervising Animator
Annmarie Koenig
CG Supervisor
Nazia Khan
Actor's Assistant
Corban Gossett
Supervising Technical Director
Bart Feliciano
Systems Administrators & Support
Patrick Kelly
Software Engineer
David Torres
Supervising Animator
Shawn Bohonos
Systems Administrators & Support
Dave Dinsmore
Systems Administrators & Support
Dj Downey
Systems Administrators & Support
Alireza Estakhrian
Systems Administrators & Support
Othieno Okong'o
Systems Administrators & Support
David Hail
Unit Publicist
Margaret A. Decker
Software Engineer
Rain Angeles
Systems Administrators & Support
Greg Gibson
Systems Administrators & Support
Debbie L. O'Keeffe
Thanks
Gregg Carrier
Software Engineer
Mona Shokrai
Legal Services
Alissa Rowinsky Wright
Legal Services
Dave Burgess
Supervising Animator
Sean Mahoney
Supervising Animator
Robert Lurye
CG Supervisor
John Hanashiro
Post Production Supervisor
Mackenzie Thompson
Software Engineer
Mark Donald
Supervising Animator
Lynn Hobson
Associate Editor
Robert W. Hedland
Assistant Editor
Christopher Knights
Associate Editor
William M. Steinberg
Assistant Editor
Michael Andrews
Editor
John Dorst
Assistant Editor
Daniel Ortiz
Assistant Editor
Michelle Mendenhall
Associate Editor
Madison Sellers
Editorial Production Assistant
David C. Lawson
Master Lighting Artist
Navjit Singh Gill
Lighting Artist
Jack Lilburn
Lighting Coordinator
Clint Colver
Lighting Artist
Ronman Yiu Yan Ng
Master Lighting Artist
Matthieu Grospiron
Lighting Artist
Milton E. Rodriguez-Rios
Master Lighting Artist
Glen Gustafson
Lighting Artist
Max Bruce
Master Lighting Artist
Amanda Johnstone-Batt
Lighting Artist
Ka Yaw Tan
Lighting Artist
Cristian Moras
Lighting Artist
Gina Warr
Master Lighting Artist
Dorien Gunnels
Lighting Artist
Kirsten Drummond
Lighting Artist
Kevin Edwards
Master Lighting Artist
Julien Forest
Lighting Artist
Oth Khotsimeuang
Lighting Artist
Jennifer Leigh King
Lighting Artist
Hannah Sherman
Lighting Artist
Jung Jin Song
Master Lighting Artist
Emily Yi
Lighting Artist
Amy Rae Jones
Master Lighting Artist
Sebastien Chort
Master Lighting Artist
Mark A. Decker
Lighting Artist
Kurt Kaminski
Lighting Artist
Tony Mitzelfelt
Master Lighting Artist
Jessi Stumpfel
Master Lighting Artist
Gabriel White
Master Lighting Artist
Alfred Young
Lighting Artist
Jimmy Maidens
Master Lighting Artist
Marc Miller
Master Lighting Artist
Yuko Okumura
Lighting Artist
Geri Smith
Master Lighting Artist
Sucheta Bhatawadekar
Lighting Artist
Antoine Deschamps
Lighting Artist
George Ho
Lighting Artist
Noel Hocquet
Lighting Artist
Gregory Jennings
Lighting Artist
Amber Stewart Lunderville
Lighting Artist
Pietro Materossi
Lighting Artist
Prapanch Swamy
Lighting Artist
Ryan Michael Todd
Lighting Artist
Lisa M. Tse
Lighting Artist
Benjamin Venancie
Lighting Artist
Lori Williams
Lighting Artist
Hanwei Wu
Lighting Artist
Doug Yoshida
Lighting Artist
William E. Arias
Master Lighting Artist
Eli Rod
Master Lighting Artist
Hans Zimmer
Original Music Composer
Dan O'Connell
Foley
Ramiro Belgardt
Music Editor
R.J. Kizer
ADR Editor
Kevin Kaska
Orchestrator
Andy Nelson
Sound Re-Recording Mixer
Peter Oso Snell
Music Editor
Rick Giovinazzo
Orchestrator
Lorne Balfe
Original Music Composer
George Doering
Musician
John Marquis
Sound Effects Editor
John T. Cucci
Foley
Susan Dudeck
Supervising ADR Editor
Slamm Andrews
Scoring Mixer
Erik Aadahl
Supervising Sound Editor
Ethan Van der Ryn
Supervising Sound Editor
Anna Behlmer
Sound Re-Recording Mixer
Tighe Sheldon
Sound Recordist
P.K. Hooker
Sound Effects Editor
Ryan Cole
Sound Recordist
Tom Lalley
Sound Engineer
James Ashwill
Foley
Gavin Greenaway
Conductor
Carl Rydlund
Orchestrator
Tom Boyd
Musician
Jonathan Evans-Jones
Musician
Andy Sisul
First Assistant Sound Editor
Steve Mair
Musician
Carlos Sotolongo
ADR & Dubbing
Roger Linley
Musician
Steve Schaeffer
Musician
Andrew Crowley
Musician
Roy Latham
ADR & Dubbing
Chris Clad
Musician
Paul Kegg
Musician
Jake Walker
Musician
Dan Newell
Musician
Michael C. Mason
Musician
Daniel Fresco
Scoring Mixer
Daniel Kresco
Scoring Mixer
Chris Bancroft
Animation
Julien Bocabeille
Animation
Goro Fujita
Visual Development
Travis Koller
Visual Development
Bryan Gregg LaShelle
Visual Development
John Allwine
VFX Artist
Luke Randall
Animation
James Wood Wilson
Visual Development
Chris Reccardi
Character Designer
Markus Burki
VFX Artist
Richard Daskas
Visual Development
Devin Crane
Character Designer
Simon Rodgers
Visual Development
Andy Bialk
Character Designer
Peer Lemmers
Animation
Paul Chung
Animation
Morgan R. Kelly
Animation
Sam Michlap
Visual Development
Laurent Caneiro
Animation
Nelson Brown
Animation
Mike Beaulieu
Animation
Rani Naamani
Animation
Dane Stogner
Animation
Ludovic Bouancheau
Animation
Raymond Zibach
Visual Development
Melanie Cordan
Animation
Rebecca Perez
Animation
Irene Parkins
Animation
Peter Maynez
Visual Development
Sylvain Deboissy
Character Designer
Kory Heinzen
Visual Development
Peter Farson
Creature Technical Director
Nico Sanghrajka
Creature Technical Director
August Meredith
VFX Artist
David Spivack
Animation
Dick Walsh
Creature Technical Director
Steve McGrath
Modeling
Philip To
Animation
Nara Youn
Animation
Ryan Gong
Animation
Zubin Wadia
VFX Artist
Ben Rush
Animation
W. Jacob Gardner
Animation
Tomoyuki Harashima
Animation
Martin P. Hopkins
Animation
Mariko Hoshi
Animation
Tyler Phillips
Animation
Ron Pucherelli
Animation
Shaun Graham
Visual Effects
Kyle Maxwell
Visual Effects
Jason Rickwald
Visual Effects
Benjamin Andersen
VFX Artist
Shinsaku Arima
VFX Artist
Greg Beckman
VFX Artist
Wes Chilton
VFX Artist
Tyson Erze
VFX Artist
Robert Kopinsky
VFX Artist
Jaemin Lee
VFX Artist
Katie Van Maanen
VFX Artist
Katrina Conwright
Animation
Cameron Fielding
Animation
Scott Lafleur
Animation
Kevan Shorey
Animation
Tony Siruno
Character Designer
Cara Malek
Creature Technical Director
Cliff B. Mitchell
Creature Technical Director
Sven Pohle
Creature Technical Director
Guido Zimmermann
Creature Technical Director
Soongu Kwon
Modeling
Jung Jin Kang
Modeling
Jeff Wagner
Modeling
Stephanie Siebert
VFX Artist
John Patton
VFX Artist
Steven Blakey
VFX Artist
Laurent Kermel
VFX Artist
Olive Lin
VFX Artist
Stuart Tett
VFX Artist
Landon Gray
VFX Artist
Robert Chen
VFX Artist
Jeffrey Joe
Animation
Jason William Scheier
Visual Development
Jason Ryan
Animation Supervisor
Kendal Sager
Creature Technical Director
Fangwei Lee
Visual Effects
Michelle Cowart
Animation
Paul Schoeni
Modeling
Tommie Löfqvist
Animation
Bailey Brent
Animation
Ross Burgess
Animation
Guillermo Careaga
Animation
Alexander Fleisig
Animation
Maciek Gliwa
Animation
Mark Roennigke
Animation
Cory Rogers
Animation
Chin Ko
Visual Development
Alex Patanjo
VFX Artist
Nikita Pavlov
Visual Effects
Jason Waltman
VFX Artist
William Opdyke
VFX Artist
Christopher Lee Capel
Animation
Philippe Denis
VFX Supervisor
Stephan Osterburg
Creature Technical Director
Timothy Lamb
Character Designer
Scott B. Peterson
Visual Effects
Ken Fountain
Animation
Stephen Melagrano
Animation
Nicasio Nakamine
Animation Production Assistant
Sebastien Potet
Creature Technical Director
Paul Timpson
Creature Technical Director
Priscilla Chiu Yee Tsang
Creature Technical Director
Jeff Wang
Creature Technical Director
Drago Avdalovic
Creature Technical Director
Adrian Tsang
Creature Technical Director
Julie Anne Brame
VFX Artist
Yancy Lindquist
VFX Artist
Gustav Melich
VFX Artist
Osamu Takehiro
VFX Artist
Alex Hagelis
Visual Development
Sunil Pant
Visual Development
Stan Seo
Visual Development
Zeki Melek
Visual Effects
Matt Titus
Visual Effects
Reny Preussker
Visual Effects Coordinator
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup